Kes meist ei teaks Bobbi Browni - meigigurut ja brand-whisperer-i, kes on teinud oma kirest eduka äri, mis toimib juba aastast 1991. Kuna õppida tasubki neilt, kes on juba midagi ära teinud, süveneski ProBrows Eesti täna sellesse, mida Bobbi Brown soovitab seoses oma äri alustamisega iluteenuste valdkonnas. Lugesime läbi kõik selle, mida tavaliselt tema kohta ei teata ja nii nagu öeldakse- püüdsime dekonstrueerida tema edukuse alused. Tulemused on siin.

 


Mida on vaja eduka äri alustamiseks?

Võib arvata, et kõk sõltub heast ideest ja see on totaalne vale. Idee olemasolu pole kaugeltki mitte kõik, parimal juhul on see vaid üks kümnendik sellest, mida vajad. Ideed iluvaldkonnas ei maksa midagi ja enamikul tüdrukutest on neid isegi üleliia palju. Samuti on täiesti ebamõistlik paaniline hirm nende ära varastamise ees. Oma ideid peetakse geniaalseteks ja neist kardetakse isegi rääkida, sest arvatakse, et keegi varastab need ära. Selle illustreerimiseks, kui absurdne säärane hirm on, soovitab Bobbi Brown proovida kasvõi mõni oma idee kellelgi “ära varastada lasta” rääkidest sellest avalikult teistele tüdrukutele. Valdavalt ei juhtu seda mitte kunagi, sest on ülimalt vähe inimesi, kes suudaks neid ideid ellu viia. Ideid on absoluutslet kõik kohad täis ja nende hind on täiuslik null. Kõik sõltub teostusest. Kui pole teostust, pole mitte midagi ja inimene jääbki üheks neist sadadest tuhandetest, kes piirduvad lihtsalt unistamisega ja sellest kaagutamisega ning ei jõua nende üliväheste hulka, kes midagi reaalselt ära teevad.

 

Millest on kasu ja millest mitte?

Ärikoolis õpitavast ei ole reeeglina samuti mitte mingisugust kasu. See on hea taustainfo ja ülikoolis võib inimesel tekkida häid suhteid, mida tulevikus kasutada, kuid õpitav materjal on reeglina vaid vajalik silmaringi laiendamiseks. Kui kõrvutada kahte tüdrukut, kellest üks käib ülikoolis ja teine loeb raamatuid, siis pole kahtlustki, et suurema tõenäosusega osutub neist edukamaks see, kes raamatuid loeb. Kui ülikool suudab tekitada inimeses harjumuse lugeda, siis on sellest kasu olnud. Kui ei, siis võib tüdruk oma aja seal ära tiksuda ja tema lootus edu saavutada aja jooksul pigem kahaneb. Tänapäeval on enese harimiseks väga palju rohkem võimalusi: internet, koolitused, õppimine läbi töö tegemise, lootes et ülikoolist piisab, on paljuski lootmine kellegi teise ponnistustele sinu edu saavutamise osas ja see on parim viis läbikukkumiseks.

 

Ratsionaalne analüüs vs tunded

Bobbi Brown tunnistab, et igasugune ratsionaalne analüüs olukorras, kus ta oli enne oma esimeste toodete turule tulemisega oli, näitas et seda ei tasu teha. Inimesed, kes olid iluvaldkonnas aastaid töötanud, ütlesid talle otse, et kavatsus tuua turule pruunide värvitoodetega huulepulki on sõna otseses mõttes idiootne - neid ei ole olemas, sest nende järele puudub nõudlus, sellega tegelemine on raha põletamine ja aja raiskamine. Ometi osutus tegelikkus teistsuguseks ja tänapäeval on Bobbi Browni tooted nõutud kaup. Kuigi praktiliselt kõik investorid ja äriinimesed räägivad sellest, et nad on väga ratsionaalsed, pole see loomulikult nii. Ilma igasuguse valehäbita ütleb Bobbi Brown, et ta langetab oma otsused läbinisti emotsioonidele tuginedes ja nii igas valdkonnas - alates lapsehoidja palkamisest kuni kaalukate äriliste otsusteni. 

 

Mis siis on suurimaks takistuseks naistel, kes tahavad iluäris edu saavutada?

Loomulikult see, et nad keskenduvad liiga palju sellele, mida teised arvavad ning ei julge tegutseda. Ei tasu unustada, et mingil kujul oma äri tegemisest ilu valdkonnas räägib valdav osa tüdrukutest, kuid ometi ülimalt väike protsent neist tegeleb sellega päriselt. Peamiselt on see nii just tulenevalt hirmudest. Igasuguse uue äri käivitamine on suur muutus naise elus ja ükskõik, mida naised ise ütlevad, enamik neist kardab muutusi. Vähemalt siis, kui üheks võimalikuks tagajärjeks võib olla häving ja täielik ebaedu. Ebaedu kartmine viib selleni, et enamasti naine isegi ei proovi midagi teha. Ja mitte proovimine on paradoksaalselt absoluutselt kindel viis edu mitte saavutada. Nii jäävadki paljud tüdrukud ainult rääkima oma äriideedest ja töötavad samal ajal kellegi teise heaks. Neist ei kasva iialgi uusi Bobbi Browne ja aja jooksul nende iseseisva edu saavutamise tõenäosus ainult väheneb, sest nad harjuvadki ära olema töölised kellegi teise süsteemis.

 

 Mida peab siis praktiliselt tegema?

Enne tegutsema hakkamist, tasub leida valdkond, mis naist ikkagi erutab ning mille suhtes omab ta üle keskmise kirglikku suhtumist. Ainult nii on tagatud see, et ta esimeste takistuste ilmnemisel ära ei loobu. Tuleb arvestada sellega, et teel eduni kuuleb tüdruk väga väga palju “ei”-sid ning seegi on absoluutselt normaalne. Kui üks uks sulgub, ei tasu seda nukralt vahtima jääda, vaid tuleb leida tagauks, kõrvaluks, aken, ventilatsioonišaht või redel ja kohe uute lähenemistega katsetada, soovitab Bobbi Brown. 

Enamik edulugusid, kus tüdruk on saanud iluteenuste äris “üle öö” rikkaks ja edukaks on oma olemuselt väga petlikud. Valdavalt peidab end sääraste “üle öö” edukaks saamiste taga aastate pikkune raske töö, ebaõnnestumised ja ära loobumise äärel pingutamine, mida kõrvaltvaatajad ei tea. Ka Bobbi enda “üleöö” edukaks saamist valmistas ta ette aastaid. Ta soovitab olla julge ja ühe praktilise nõuandena toob ta välja ka selle, et inimesi tuleb õppida vaatama silma senikaua, kuni nemad pilgu ära pööravad. Ja seda saab harjutada kohe, ilma et peaksid olema üliedukas ärinaine. Suured asjad saavad alguse väikestest ja kui suudad nii enda eneseusku, enesekehtestamise võimet ja loomupärast julgust buustida, oled peagi võimeline palju enamaks. Kui kobineerida seda kõike ka tervislike eluviisidega - Bobbi Brown soovitab korralikult trenni teha, mitte suitsetada ning juua palju vett - on abosluutselt kõik võimalik. Sa võid korda saata sõna otseses mõttes ükskõik mida - oluline on vaid, et astud esimese sammu selle suunas juba täna. Parimal juhul kohe praegu!