Copyright ProBrows Europe.


Meie ripsmebränd AirLashes on populaarne. Sorry, et selle nii otse välja ütlen, aga teen seda vaid ühel põhjusel: see pole vale. See on tõde. Tundub, et tabasime sellega naela pea pihta, nagu öeldakse. Ja siin loos räägingi sellest, kuidas, kust ja mis loogikaga leida õige idee-nael, millele oma loovuse haamriga pähe virutades võib ka üks lihtne tüdruk jõuda silmapaistvate tulemusteni. "Idee-nael" ja "loovuse-haamer" - lubage naerda, mis kujundid! :D :D Aga asjast…

Ok, olin Starbucks-is. Nagu ikka. OIlime koos ProBrowsi tüdrukutega otsustanud hakata tegelema ka ripsmetega. Loogiline. Kuid mis nime alt? Nimi? Nimi? Nimi? Seda ei olnud… Kõik pähe tulevad variandid tundusid vastikult klišeelikud või lihtsalt nõmedad või juba kellegi poolt kasutusel. Või nõmedad (ah, seda ma juba ütlesin). Tuttav tunne? Ma ei kahtle. Ok, kohv aitab, aga siiski. Tellisin. Jõin. Mõtlesin. Tellisin uue.

Alustama peab alphast nagu öeldakse ja nii tegingi. Otsisin oma ajust üles faili nimega “omadused_millele_päeb_üks_hea_ripsmebränd_vastama.txt” (viimase salvestamise aeg eelmisel ööl 03:05). Avasin. Vaatasin. Lugesin. Sain kokku 7. Ojah, siin nüüd ongi aus sissevaade mu pähe koos selgitustega: panen selle sinu ette mitte selleks, et kiidelda - ma ei arva, et ma oleksin targem või loovam kui Sina - vaid selleks, et saaksid teha seda veel paremini, sest me oleme tegelikult Sinuga väga sarnased.


Millised 7 eeldust seadsin ripsme-brändile… ehk milline see olema peab?


1. Ilus. Kaubamärk peab olema ilus. Kõlab väga naiselikult? Kahtlemata. Mitmed mehed on sellise lähenemise peale käsi laiutanud. Mis mõttes ilus, nad küsivad. Lihtsalt. Nii visuaalselt kõlalt kui ka tunde poolest, mida see tekitab.

2. Lihtne. Lihtne on alati parem. Paljud armuvad oma keerulistesse kaubamärkidesse ainult selle pärast, et on need ise välja mõelnud. Kui soovid, et see avalikult leviks, peab see olema pigem kordades lihtsam ja selgem.

3. Meeldejääv. Mis teeb kaubamärgist meeldejääva? Kahtlemata sobiv pikkus - reeglina ei tasu kokku panna rohkem kui kahte sõna, sest muidu väheneks selle meeldejäämise tõenäosus dramaatiliselt.

4. Tähenduslik. Eelnevaga seotult, kuid mitte ainult, on oluline ka see, et kaubamärk omaks tähendust. Pelgalt Sinu jaoks hästi kokku kõlavate ees- või järel-liidete lisamine seda tulemust ei anna. Ideaalne on, kui kaubamärgil on tähendus, mis võimendab toote või teenusega sonduvaid positiivseid omadusi.

5. Kaasaegne. Oleme õppinud vältima oma kaubamärkide juures kõike, mis on liiga palju “eilse päevaga” seotud ja keskendume pigem sellele, mis on aktuaalne täna. Katsume sellele zeitgeist värgile pihta saada ja pelgame vanamoelisust nagu tänapäeva noored igavust.

6. Vaba. Jah, nii veider kui see ka ei tunduks, tuleb läbi käia nii mõnigi andmebaas, et veenduda üldse uue kaubamärgi idee realiseerimise võimalikkuses. Alustada tasub näiteks selleks, et oleks vaba vastav internetiaadress (kui asi on vähegi rahvusvaheline, siis kindlasti .com).

7. Rahvusvaheline. Kõik meie kaubamärgid on rahvusvahelised. Ei tasu hakata laienema Eestist või Soomest, vaid pigem võib olla kohalik turg kaasatud ka kõigi muude turgude seas.

Uh, mis on asja point? Väga lihtne: loovus - boostitud kohviga või ilma (jah, tellisin ühe veel, sõltuvus? võimalik, kuid vast mitte kõige hullem) - on meeletu loomalik jõud, mida peab õigesti suunama. Ning seda saab teha vaid läbi süsteemsuse raamistiku, mis annab loovusele selge suuna ja trajektoori.


Nüüd sellest, kuidas ma täpselt AirLashes nimeni jõudsin…

Õigemini sellest, kuidas ma toda süsteemset lähenemist rakendasin. Esiteks, on praktiliselt alati igas valdkonnas olemas teatud sõnad, mis aitavad oluliselt kaasa kaubamärgi levikule. Ripsmeäris on selleks ilmselgelt sõna “lashes”. Nüüd oleks ilus öelda, et kirjutasin oma väikse käega valge paberi peale mustade tähtedega terve hulga sõnu, mida kombineerida sõnaga “lashes” ning valisin neist lõpuks välja sõna “air”. Ei, nii see paraku ei olnud. Või õieti oli vaid osaliselt… Kohe räägin.

Olen nimelt juba väga varajasest noorusest (ojah, veidi veider on nii öelda, olen vaid 24, kuid eks kulmu- ja ripsmeäris on ka teisi päris noori naisi) olnud päris visuaalse mõtlemisega. Ja seetõttu hakkasin lihtsalt neid sõnu oma peas kombineerima. Kuidas ma siis ikkagi sõnani “air” jõudsin? Nii nagu väga paljude alustavate startup projektidegi puhul, mõistsin, et kindlasti peame suutma ka ripsme-äris eeskätt lahendada probleemi. Aga mis on kõikvõimalike ripsme pikendamise lahenduste peamine probleem? Loomulikult see, et need on liiga rasked. Seeõttu keskendusingi sellele, mis oleks vastand raskele. Esmalt kaalusin sõna “light”, kuid siis mõistsin selle paljutähenduslikkust inglise keeles (seoses valguse, värvi, millegi tegemise raskusastmega ja palju muuga). Samuti tundusid ka esmalt kõik muud sõnad, mis olid kaalult kerge sünonüümid, liiga pikad või raskesti arusaadavad. Seejärel mõistsin, et pean oma loovusemusklit veele rohkem pingutama, ajus teise käigu sisse lükkama ja tegema koostööd oma hea peasponsori härra Starbucks-iga.

Peale järjekordset frappuccino-t küsisin endalt õigeid küsimusi leidmaks vajalikke seoseid: mis on veel kerge? Isegi väga kerge? Ja siis - uskuge või mitte (aga peate uskuma, sest räägin tõtt) - aitas mind Google. Alustasin trükkumist “light as …” Ja Google soovitas esimesena sõna “air”. Juhus? Võimalik, aga eks heade juhusteni jõudmiseks on vaja ka pisut loovust. Ja arvutit :)

Copyright ProBrows Europe.


Kontrollisin, kas 'AirLashes' vastab kõikidele tunnustele…

1. Ilus. Kusjuures juba siis kujutasin ka väga selgelt ette selle brändi logo (ja just sellisena, milline see lõpuks sai). Ilus? Usun, et on. Ja isegi armas omamoodi.

2. Lihtne. Sain aru, et see on ülimalt lihtne, kui ütlesin selle välja oma sõbrannadele. NB! Tihti tasubki “testimiseks” rääkida teistele inimestele uuest brändi-ideest nii, nagu see oleks juba valmis tuntud bränd: “Hei, kas sa AirLashes tooteid oled kasutanud?” :) See toimis. Reaktsioonid olid väga positiivsed. Ja kõik said kohe aru, et räägin ripsmetoodetest.

3. Meeldejääv. No minule jäi see kohe meelde, aga ka teistele. Ära siinkohal usalda vaid enda arvamusi! Kõigile meile on meie oma beebid meeldejäävad. Küsi teistelt. Kui nad midagi segi eiaja ja su brändi nime hiljem veatult meenutada suudavad, siis oled õigel teel.

4. Tähenduslik. Siinkohal polnud küsimustki. Ja seda kinnitasid ka teised. Soovitangi siinkohal täiesti “lamba-näoga” teistelt küsida: “Aga millega see nimi sulle seostub?”. Saad ausaid vastuseid. Kõik, mida ma AirLashes-i osas kuulsin, oli väga meeldiv: kerge, õhuline, kohev, lenduv, tuulehiil, taevas, õhk, pilved jne.

5. Kaasaegne. No võiks mõelda, kui kaasaegne see “õhk” siis ikkagi on? Aga kui liita see, et kõik liigub ripsmemaailmas selle poole, et pikendused oleksid kergemad, pole see üldsegi halb idee. Vähemalt nende meelest, kellelt küsisin.

6. Vaba. Jah, see, et saada õiged internetiaadressid ja muu on loomulikult tihti 3D mõistatus, mille lahendamiseks palusin abi meie IT-geeniustelt. Ühiste jõududega saimegi kõik korda ja AirLashes oli sündinud internetiavarusse.

7. Rahvusvaheline. Kuidas muud moodi saakski? AirLashes on ühtviisi selge, lihtsasti mõistetav kui ka õigeid reaktsioone esile kutsuv nii New York-is, Londonis kui ka Moskvas.


Loo moraal? Ma pole mingi chica fantastico, olen lihtsalt aus ja julge…

Sõltumata vanusest või senisest kogemusest tuleb olla aus, julge ja loov. Usun, et maailmas on kahte liiki inimesi: need, kes võtavad ise asjad ette, on loovad ja tegutsevad (kahetsusväärne vähemus) ning enamik - need, kes ootavad, et väliskeskkonnast neile võimalikult palju sülle langeks. Saan omaltpoolt kindla veendumusega öelda, et kuulun esimesse gruppi ja just see on mind elus kõige rohkem edasi aidanud. Ma ei soovi olla sõltuv mitte kellestki ega mitte millestki ning usun, et just sellepärast olengi siin, kus olen. Olen ise loov ja aus ja julge ning kõik, mis olen saavutanud, olen saavutanud vähemalt iseseisvalt ja kuigi seda võib olla vähem kui kellelgi teisel, on see vähemalt päriselt minu oma. Tunnistan, et mulle ei meeldi need, kes ennast võltsilt üles haipida püüavad, aga ei keskendu neile, sest nende karistuseks on painav segadus nende peades, mis tekib võimetusest leida usutavaid vastuseid küsimusele: “kes ma siis tegelikult olen, kui ma polegi see, kes ma arvasin, et ma olen?”.

Soovin sulle palju julgust tegemaks seda, mida tõeliselt armastad. Ja kui soovid kokkuvõttes teada, mis siis on hea brändi loomise retsept, siis võibki lühidalt öelda: suur doos julgust, palju loovust, mis vabaneb vaid siis, kui oled iseenda vastu aus, tõelist armastust oma tegevusvaldkonna vastu, kahe peopesaga ebanormaalset töökust ja… loomulikult natuke liiga palju Starbucks-i kohvi ;)

Loodan väga, et see lugu motiveerib kõiki ProBrowsi lugejaid tegema brände veel suuremalt loovamalt ja paremini kui see minul AirLashes-iga õnnestus.

Take care ja võibolla kohtume kunagi õige varsti ka päriselus. Tõenäoliselt ilusalongis või siis Starbucks-is :)